Enamik inimesi vahetavad oma soojuspumpasid suurte küttekulude tõttu. Püüdke teha vähemalt eelneva aasta kuluanalüüs ja heitke pilt ka varasematele aastatele, et mõni ebatavaliselt leebe või külm talv ei looks eksitavat pilti.
Kui kavatsete küttesüsteemi uuendada, mõelge taastuvat kütust kasutavale probleemideta küttesüsteemile, mis saab hakkama ka kõige külmematel talvepäevadel.
Õhkküte ei vaja puurimist ega voolikute paigaldamist, mis muudab selle ideaalseks lahenduseks, kui krunt on väike ja kaalutakse osalist uuendamist – soojuspump lisatakse olemasolevale süsteemile.
Geotermiline energia on stabiilne soojusallikas, mille puhul puuritakse pinnasesse üks või mitu puurauku. Selle meetodi puhul ei rikuta aeda mingil viisil.
Soojuse tootmiseks, sooja vee valmistamiseks ja õige suurusega soojuspumba valimiseks tuleb võtta arvesse sooja tarbevee vajadust ja soojuse tarbijaid.
Väiksema vajaduse saab rahuldada 180-liitrise soojuspumbaga, millesse on integreeritud veeboiler. Kui sooja vee vajadus on suurem, võib paigaldada ka eraldiseisva boileri. Piisav temperatuur on 55–60 °C. Soojuspump kütab radiaatoreid ja vesipõrandakütet olenemata vajalikust pealevoolutemperatuurist.
Peale kütmise ja sooja vee valmistamise suudab pinnasekollektoriga soojuspump tagada ruumide jahutamise, mida nimetatakse passiivseks ja aktiivseks jahutuseks.
Kui jahe vedelik ringleb kontuuris, tagatakse jahutus, milleks kulub vaid mõne üksiku lambipirni jagu energiat. Seda tehnoloogiat nimetatakse passiivseks jahutuseks ja seda saab kasutada maasoojuspumba igasuguste lahenduste puhul.
COP (Coefficient of Performance – kasutegur) võrdleb soojuspumba soojuse tootmise tootlikkust selle saamiseks vajaliku energiahulgaga. Nii tähendab näiteks COP 4, et 1 kW elektrienergiat toodab 4 kW soojusenergiat.
Sise- ja välistemperatuuri erinevuse tõttu tuleb siiski teada soojuspumba keskmist kasutegurit erinevatel aastaaegadel ning nii päeval kui ka öösel. Seda väärtust nimetatakse hooajaliseks jõudlusteguriks (SPF – Seasonal Performance Factor).
Võimsam soojuspump maksab rohkem, kuid on väiksemate kasutuskuludega, ja vastupidi. Õige võimsus annab optimaalse tasakaalu investeeringu suuruse ja kasutuskulude vahel.
Suure kasuteguriga soojuspumba paigaldamine vähendab vana küttesüsteemiga võrreldes küttekulusid 50–75%. Võimsust mõjutavate tegurite hulka kuuluvad maja seisund, küttesüsteem ja välistemperatuur – kliimatsoon ning kasutatava energialiigi hinnasuundumus.
Võrrelge oma kulusid: arvestage kõiki kulusid alates uue süsteemi täisvalmislahendusest ning lõpetades vana katla lahutamise ja eemaldamisega. Odavamad soojuspumbad peavad maja mugavaks kütmiseks olema piisava võimsusega. Ahvatlevalt madala ostuhinnaga võivad kaasneda suuremad kasutuskulud.
Soojuspump on osa kogu küttesüsteemist, mille hulka kuuluvad ka soojuse jaotamise süsteem ja pinnasekollektor.
Tavaliselt töötab soojuspump aasta ringi ega vaja hooldust. Kui hooldus on mõnikord vajalik, on tähtis kasutada usaldusväärse edasimüüja teenuseid.
Kui pakutakse garantiid, siis ärge laske ennast mõjutada garantiiperioodi pikkusest, vaid vaadake, mida garantii sisaldab. On oluline, et garantii hõlmaks kogu toodet ja mitte ainult kompressorit.